12 Aralık 2012 Çarşamba

MARKA İNCELEME | E-bay'den Private Shopping'cilere fikirler

E-bay gittigidiyor konseptinde pek de ünlü (hatta gittigidiyor'un da sahibi) bir e-ticaret sitesi. E-bay'de benim hoşuma giden ve yazmaya değer bulduğum şey alışverişi kolaylaştıran kategorizasyon ve ürün bilgileri. E-bay'in bu taktikleri Türkiye'deki private shopping sitelerine ipucu vermeli bence. :)

                                        


Türkiye'de birkaç senedir fazlaca rövançta olan e-ticaret, private shopping sitelerinin sunduğu o güzel imkanlara rağmen; ben bir kere giyim ürünü alamadım oralardan. Sanırım internetin içinde yaşamama rağmen bu konuda hayli geç adapte olanlardan (late adapters) olmaya niyetliyim. Elektronik ürünler için bence harika bir tercih internet siteleri ama giyim ı ıh. Omzu oturur mu, beli bol mu olur diye alamıyorum çoğunlukla...

Ama e-bay'in ürünler hakkında verdiği bilgiler ve aramayı inanılmaz kolaylaştıran kategorizasyonu Türk private shopping sitelerinde olsa o fiyatlara almadığımı bırakmazdım. :o Nelerden bahsediyorum, anlatayım:

Aşağıdaki ekran görüntüsünde görebileceğimiz üzere kargonun bedava olup olmayışı, beden, yeni ya da ikinci el olup olmayışı, fiyat, marka, kullanım alanı hatta stil, kumaş ve açık arttırma/direkt satış kategorizasyonu mevcut. Böylece sitedeki milyonlarca ürün içerisinden işinize yarayanları seçebiliyorsunuz.

Kategorizasyon paneline bakalım neler neler varmış:


Evet belki bir sürü şeye bakıyor olmak tüketicilerde "şunu da alayım, bu da lazım aslında." gibi fikirler yaratıyor olabilir; ama iyi bir kategorizasyonun zamandan kazandırdığı ve müşteri memnuniyetini arttırdığı da bir gerçek.

Geçelim bir başka beğendiğim mevzuya ki bu Markafoni, Trendyol gibi sitelerde olsa onların satışlarını inanılmaz arttırırdı. İadelerin de azalacağını düşünüyorum, çünkü çevremde aldığı üründen memnun olmayan ve geri gönderen çok insan gördüm.

Diyelim ki bir elbise beğendik:

Ama üstümüzde nasıl duracağını bilemiyoruz :(


Bakın burada ölçüleri yazıyor. Böylece "Kalçama nasıl olur, elbise çok mu kısa acaba?" gibi sorularla basmamış oluyorsunuz satın al butonuna.

Bu kategorizasyonu ve ölçüleri her ürün için girmek çok zor ve zahmetli. Özellikle private shopping sitelerinin her gün bir sürü kampanya çıktığını düşünürsek. Ama yine de bu yapıldığında alışverişi çok daha kolay ve zevkli hale getirmiş olacaklar. Ondan sonra fırsatları kaçırmamak için bilgisayarlarında "belge 1" diye vücut ölçülerini yazıp elinin altında bulunduran plaza kadınları görürseniz şaşırmayın :o

İlginizi Çekebilir:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...