9 Aralık 2012 Pazar

MARKA İNCELEME | Koton

Çoğumuzun tanıdığı bir tekstil markası aslında Koton. Bugün bu markayı incelememe sebep olan şeyse pek çok alanda rakiplerini geride bırakmaları....


1988'de 25 m2'lik bir mağaza açarak hayatına başlayan Koton bugün yurtdışında 25 ülkede 293 mağazaya sahip. Türkiye'dekileri hiç saymıyorum bile.Hakan Yıldırım for Koton'la Türk tekstil firmalarının daha önce yapmadığı tasarımcı işbirliğine imza attılar.


Geçtiğimiz günlerde yeni koleksiyon lansmanı yapılan Tuba Ünsal Loves Koton'u da unutmamak lazım. İlk koleksiyon yaz başında mezuniyet balosu zamanlarında çıkarılmıştı ki bu harika bir zamanlama! Ayrıca Tuba Ünsal sade ve hala genç görüntüsüyle koleksiyona çok uygun değil mi?Ve Victoria Secret meleklerinden Alessandra Ambrossio da Koton'un yüzlerinden. Bu kıyafetleri Alessandra'nın Seçtikleri ismiyle mağazalarda sergiliyorlar.


 Ambrosio aynı zamanda geçtiğimiz sene İstanbul Moda Haftası kapsamındaki  Koton Swimwear defilesine de gelmişti. Victoria'nın meleklerinden birini defilesinde yürüten bir marka olması Koton'un, sadece Türkiye'de değil dünyada da büyük oyunculardan biri olmaya adaylığının göstergesi değil mi?


Ayrıca pek çok segmente hitap eden bir ürün yelpazesi de takdir edilesi. Bir hocamdan öğrendiğime göre farklı farklı tasarımcı grupları yer alıyormuş Koton'da ve bu sayede Zara ve H&M gibi markaların çıkardığı "fast fashion" trendine bu kadar geniş bir segmentte ayak uydurabiliyorlarmış.


Gördüğünüz üzere çocuk koleksiyonu da mevcut.


Ve erkek koleksiyonu da.. Hatta erkek koleksiyonu için Cüneyt Arkın tişörtleri de tasarlamışlardı geçen baharda. Ondan önceki sene de güzeller güzeli Türkan Şoray tişörtleri vardı Koton'da. Hatta Türkan Şoray^la bir imza günü düzenlemişlerdi; katılımcıların tişörtlerini imzalamıştı Türk sinemasının biricik Sultan'ı. Ardından kendisiyle bir radyo programı organize etmiş ve facebook'tan soru toplamışlardı.


Bir de Olé markasından söz edeyim. O da Zara'nın TRF'si gibi, daha genç, daha çılgın çizgisi olan bir alt marka. Yukarıdaki resimde nam-ı diğer Twitburç Zeynep Turan'ın Koton için tasarladığı burç tişörtlerini görüyorsunuz.

Yine sosyal medya kullanımını en çok takdir ettiğim markalardan biri Koton. Facebook ve twitter'dan yürüttükleri yarışmaları, pinterest'te yer almaları bence takdire şayan. Sosyal medyayı amacına uygun yani "müşteriyle bağ kurma" amaçlı kullandıklarını görüyorum. 

Ne yalan söyleyeyim Koton'un eski kumaş kalitesi çok daha iyiydi. Ama pazarlama, segmentasyon, markalaşma, sosyal medya kullanımı, pazarlama ve daha pekçok alanda Türkiye'nin çok önde giden markalarından. Bize de tebrik etmek düşer. :)

p.s.  Fotoğraflar Koton'un web sitesinden ve facebook sayfasından


İlginizi Çekebilir:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...