25 Aralık 2012 Salı

MARKA İNCELEME | Nereden Nereye: Samsung Mobile

Ne zamandır tembelliğimden taslaklarda bekleyen yazım: Samsung Mobile Marka Hikayesi :) Son günlerde akıllı telefon pazarının lideri olduğu haberi de gelince yazma şevkim geldi.

Samsung'u neden inceliyorum? Son birkaç yılda  hem markanın hem ürünlerin geldiği nokta inanılmaz çünkü. Üstelik eskiden biricik rakibi Nokia bugün sürekli kan kaybederken, Samsung; Apple ile rekabet edebilecek konuma geldi.

Peki bu 5 sene içinde Samsung Mobile'da neler oldu?

Samsung deyince aklıma hep kayar kapaklı ya da kapaklı telefonlar geliyor. Bir de 2000'lerde Nokia'ya alternatif olduğu. Yine de Nokia kadar tercih edilmediler hiç. Tasarım konusunda şık ve zarif olduklarını dile getiriyorlardı ama bence Motorola çok da zarif dizaynlara sahipti. İşte bu "ortalarda" gezinen marka, 2008 ortalarında dokunmatik ekranlı telefon da üretmeye başlıyor. 

Aşağıdaki 2. el telefon dükkanında çekilmiş gibi duran fotoğraf Samsung'un 2008 civarındaki tarzını oraya koyuyor:

2009 ortalarındaki Omnia Serisi akıllı cep telefonu modelleri Nokia N serisine benzer şekilde ilerliyor. Ayrıca tuş takımlı iş telefonlarında da Blackberry'nin etkisi mevcut. ki Blackberry de aniden parlayan altın çağını yaşayıp yine aynı hızla gerilemeye başlayan bir ürün; bir yazımda bunu ve nedenlerini de inceleyeyim.)

İşte bu da biraz önce bahsettiğim Nokia N series'den bir örnek:
                                                              
Omnia'nın ardından tasarım üzerine gitmeye devam ediyor Samsung ve Corby'yi Preston'u yaratıyor. Corby'nin reklamını Kavak Yelleri'nde gördüğümü hatırladım şimdi yazarken :) Oyuncular birbirlerine Corby'nin sloganı olan  "senin hayatın ne renk" tarzında bir soru soruyorlardı telefonu önererek. Okuduklarımdan gördüğüm kadarıyla Samsung önce yeni bir teknoloji uygulamış, sonra tasarım üzerinde oynamış, sonra da ses ve kamera ile ilgili geliştirmeler yapmış genelde. Ve tabii Corby'den sonra 12 mp kamerası olan bir cep telefonu yaratmışlar.
2009 sonlarına kadar olaylar bu şekilde ilerliyor. Peki sonra ne oldu da Nokia güç kaybederken Samsung liderliğe oynadı?

Veee Galaxy I5700 Spica. Onun ismini böyle model numarasına kadar ayrıntılı yazmış olma nedenim bana göre Samsung'un kaderini değiştirmiş; Nokia gibi geride kalmasını engellemiş olması. Aslında çoğu kişinin bildiği şeyi dile getiriyorum şu an. :) Yanda fotoğrafını görmüş olduğunuz telefon android işletim sistemine sahip.

2009 sonlarında Samsung, Korecede okyanus anlamına gelen Bada'yı yaratır. Bada uygulama geliştiricilerin Samsung Cep Telefonları için uygulama yazabilecekleri bir platform. http://www.bada.com/ adresinden inceleyebilirsiniz. Belli ki Samsung bir gün Android'den ayrılma kendi işletim sistemini hayata geçirmeyi planlıyor ki bugün çıkardığı telefonlarda da hala Samsung Apps mevcut.

Samsung 2010 yılında Galaxy serisiyle devam ediyor ve Galaxy 3 ve 5'i şöyle açıklıyor:  “Android platformu ile güçlü bir altyapıya sahip olan Galaxy 5 ve Galaxy 3, kullanıcıların çarpıcı tasarımla sosyal ağa anında ulaşmalarını sağlıyor. Aktif sosyal ağ seçenekleri ile zengin medya deneyimini birleştiren Galaxy serisi, pazardaki en iyi multimedya ve sosyal ağ gücünü sunuyor” 

Ardından  Bada platformlu Samsung Wave çıkıyor. Wave'in özelliği biraz önce bahsettiğimiz Bada'dan Samsung Application'larını indirebilme imkanınızın olması. Samsung Apps'la ilgili rakamları birazdan açıklayacağım; küçümsenecek gibi değil.


O da olsun bu da derken Samsung Galaxy S serisini "En güçlü Android" diye piyasaya sürüyor ve "Hayatı Cebinizde Taşıyın." diyor. Telefonda ayrıca Samsung Apps de mevcut. Tabii bu sırada Bada 1. senesini dolduruyor ve Samsung Apps'te o zamana kadar Avrupa'da 1000'den fazla uygulamanın 10 milyondan fazla indirildiği açıklanıyor. Hatta 2010 sonlarında bu rakam 2000'lere yükseliyor. Oynanma rekorları kıran Angry Birds, Need for Speed gibi oyunlardan İş bankası, Garanti bankası, Ntvmsnbc gibi yerel uygulamalara kadar pek çok uygulamayı bünyesinde barındıran Samsung Apps, belki de bundan 5 sene sonra Android Market'le bile boy ölçüşecek.

2011'de Android deneyimini iyice geliştirerek tablet bilgisayarlar Galaty Tab ve Galaxy Note 10.1'i ve Dünya genelinde tam 10 milyon satacak olan Galaxy SII'yi piyasaya sürüyorlar ve 2011 yılının başlarında Galaxy ailesini iyice büyütüp segmentlerini arttırıyorlar.

Sonra da Galaxy Notu'u. Benim teknolojiden az buçuk anlayan beynim, o ekranın nasıl basınçla çalışmadığını ama kalemle çalıştığını anlayamadı. Kalemi o kadar da inceledim :(

Vee unutmadan Galaxy Nexus. Bu telefondan özellikle bahsetmek istiyorum; çünkü Nexus Google - Samsung işbirliğiyle çıkarılan bir telefon. Çok güzel bir incelemesini sevgili Ufuk'tan okuyabilirsiniz hatta. Ardından Nexus'un yeni versiyonları, Galaxy Note II, Galaxy SIII gibi daha ince ve zarif dizaynlı modelleri de piyasaya sürdü Samsung. Günümüz mobil cihaz sektörüne hakim olan "yaratıcılık", "hayat doluluk" gibi temalar aşağıdaki Samsung reklamlarına ne kadar da hakim:

Galaxy SIII'ün reklamı: Galaksy Note II'nin Reklamı:Galaksiye Notumuz Var!
Ocak 2012'de Erdil Yaşaroğlu - Samsung Elektronik işbirliğinde Galaxy Note'dan ilham aldı ve dünyanın en büyük karikatürünü çizerek Guiness Rekorlar Kitabı'na girdi. Kırklareli'nde gerçekleşen bu kocaman 10 952,055 m²'lik proje  4 000 fidanlık bir ormana, daha sonra Pınarhisar Belediyesi’nin de desteğiyle özel bir parka dönüştürülecek. Karikatür de pek şeker :)


Gitgide küçülmesine rağmen Nokia hala cep telefonu pazarında liderliğini sürdürüyordu. Taa ki 2012 verileri açıklanana kadar. Samsung şu an hem cep telefonu pazarının (%29'luk pazar payıyla) hem de akıllı telefon pazarının (%28'lik pazar payıyla) lideri. (Kaynak: IHS Suplii) Gözlemlediklerimden ve bu yazıyı araştırırken gördüklerime dayanarak söylüyorum ki bunu hak ettiler. :)

Aldığım bir derste bir hocam Iphone'un tarzını IKEA'ya benzetmişti. IKEA'da da ürünün son halini satın almıyor kurulumunu fabrika işçileri değil son kullanıcı yapıyor; IOS'ta da uygulamalar sonradan son kullanıcı tarafından yükleniyor.İşte ne zaman ki Android işletim sistemli telefonlar üretti Samsung, Samsung Apps'i piyasaya sürdü; o da mobil dünyanın IKEA'sı oldu bence kaderi asıl orada değişti.   IOS yani Iphone tüm Android'li telefonlara  "Ben tek, siz hepiniz" diyen mahallenin bıçkın çocuğu gibi; ama şimdi karşısında çok büyük bir güç var. Hatta Samsung ne kadar önde gittiğini anlatan ve iphone 5 ile dalga geçen şu şahane reklamı yayınlamıştı:
Siz ne düşünüyorsunuz Samsung Mobile'ın son yıllarda aldığı yolla ilgili? Sizce gelecekte neler olacak? Apple yine az buçuk değiştirdiği telefonları mı piyasaya sürecek, yoksa ondan da köklü değişimler mi göreceğiz?

Kaynak ve Görseller: Samsung Türkiye resmi web sitesi

İlginizi Çekebilir:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...