13 Aralık 2012 Perşembe

MARKA İNCELEME | Starbucks Türkiye vs. Caffè Nero Türkiye

Tam bir kahve bağımlısı olarak bu iki kahve dükkanının da (coffee shop) sadık müşterisiyim. Ama burada kahvelerini değil, ürünlerini, promosyonlarını, marka ortaklıklarını ve pazarlama stratejilerinden konuşacağız. Bakalım Starbucks ve Néro bizim için neler yapıyor:Caffè Nero 1997'de Gerry Ford tarafından İngiltere'de kuruluyor. Amaç Avrupa'dakiler gibi bir kahve dükkanı yaratmak, bir İtalyan havasıyla. 2007'de ise Türkiye'de şube açıyorlar. Bugün İzmir, İstanbul ve Ankara'da olmak üzere 35 şubeleri var.


Starbucks ise 1971 yılında kuruluyor. Yönetim Kurulu başkanı Howard Schultz, 1983'de İtalya'ya gidiyor ve orada İtalyan kahve ve kafe geleneğine bayılıyor. Dolayısıyla Starbucks da İtalyan geleneğinden geliyor aslında. Ama İtalya'da Starbucks şubesinin olmamasını da not düşelim.

                                                        
Ve gelelim Starbucks vs. Caffè Nero'ya :)

Starbucks'ta içeceğinizi söylersiniz, isminizi sorarlar ve size sonrasında isminizle hitap ederler. (en azından çok kalabalık ve yoğun değilse :o) Sonra bu ismi karton bardağa koyar ve bar sonunda size teslim ederler. Starbucks Bardağı & NY Times & Metro üçlüsünü de unutmamak lazım. :) Eğer içeceğinizi mug'da isterseniz bunu ayrıca belirtmeniz gerekir. Nero'da içeceğinizi söylersiniz ve mug ya da fincanda verirler, eğer karton bardakta isterseniz bunu özellikle belirtmelisiniz.

Her ikisi de "kahve içilecek sıcak bir ortam" yaratmayı amaçlıyor. Zaten ikisinin de İtalyan kültüründen etkilendiğini söylemiştim biraz önce.

Ürünler ve Dönemsel Ürünler

Starbucks'ta yılbaşı özel kırmızı bardakları gelir ve sadece yılbaşına özel içecekleri vardır. Toffee Nut Latte ve Mocha Praline. Aslında bu sene Nero da yapmış bunu ama "özel içecek" olarak zaten var olan içecekleri önermişler, sanıyorum birebir kopya etmek istememişler. :(

Her ikisinde de çekirdek kahve satılıyor. Starbucks'ta kahve termosları ve mug'lar ile "kahve keyfi evinizde". Bu ürünlerin mevsimsel tasarımları da çıkıyor ayrıca. Mesela çiçek desenli bahar termosları gibi. Nero'da böyle şeyler satılmıyor. 

Promosyonlar & Kampanyalar

Nero'da kahve aldığınızda size bir Nero kart (sadakat kartı diyebiliriz.) veriyorlar ve buna her aldığınız kahve için damga basıyorlar. 9 Kahveyi tamamladığınızda 10. kahveyi size hediye ediyorlar. Starbucks ise geçtiğimiz sene Starbucks kartı raflara çıkardı. Starbucks kartınızın içine para yüklüyorsunuz ve size 2 içecek hediye veriyorlar. İsterseniz Starbucks kartlarını hediye kartı olarak da verebiliyorsunuz. :)

Nero'nun bir mobil uygulaması çıktı geçenlerde. (by Mekanist) Kahvenizi aldığınızda uygulamayı açıyorsunuz ve uygulama size bir qr kod veriyor. Barista o kodu okuttuğunda biraz önce bahsettiğim Nero kartının uygulama versiyonuna damga geliyor. Aynı zamanda kahve, yiyecek ve diğer içeceklerin bulunduğu bir menü de mevcut. Yakınlardaki Nero şubelerini de görebiliyor, Kahve quizi gibi minik oyunlar da oynayabiliyorsunuz. Starbucks'ın böyle bir girişimi yok.

                                                 
Nero'nun Turkcell ile bir marka işbirliği var. Turkcell Profesyoneller Kulübü'nden aldığınız 10 kullanımlık şifreyi pos cihazına giriyorsunuz ve bir kahve aldığınızda 2.si hediye oluyor. :) Bu güzel kampanya Profesyoneller Kulübü'nün tanıtımlarında kullanılan Erdil Yaşaroğlu karikatürleriyle pek tatlı olmuş.

Starbucks'ın senede bir gerçekleştirdiği kahve sohbetleri adlı bir organizasyonu bulunuyor. Bu sohbetlerde, kahvenin tarıihçesi, yetiştirilmesi, işlenmesi ve pişirme yöntemlerine ilişkin bilgiler verilmekte.

Sosyal Medya Kullanımları & Müşteri İlişkileri

Starbucks Türkiye'nin Facebook sayfası oldukça aktif ve güzel yönetiliyor. Yiyecek - içecek önerileri, hangi ürünümüzü daha çok sevdiniz anketleriyle bence Facebook'u oldukça güzel ve bağ kurmaya yönelik kullanıyorlar. Twitter hesabında ise ne yazsak cevap veriyorlar, etkileşim oldukça başarılı bence. :)

Öte yandan Starbucks'larda o bölge yöneticisinin kartları bulunuyor, e-mail atıp kendilerine şikayet bildirebiliyorsunuz. Bence müşteriye birebir dokunan bu sektörde, tüm ilişkileri böyle birebir sunmak çok önemli. :)

Cafee Nero Türkiye'nin ise aktif bir Facebook ya da Twitter hesabı bulunmuyor. :o Bence müşteri sadakatinin bu kadar etkin olduğu bir sektör için çok büyük bir eksiklik. Müşteriye biraz daha fazla dokunmaları gerektiğini düşünüyorum.

Bence Caffè Nero, (belki Avrupalı olduğundandır) İtalyan kahve kültürüne daha yakın, daha geleneksel. Öyle ki çevremde birçok insan Nero'yu İtalyan sanıyor. Starbucks ise biraz daha Amerika'nın fast food kültürünü taşıyor; tabii yine de daha köklü olmanın verdiği tanınırlığı göz ardı etmeyelim. 

Siz ne düşünüyorsunuz? Starbucks'ta olan Caffè Nero'da olmayan ya da tam tersi neler var? Bunlar ne kadar önemli, ne kadar yaratıcı?


İlginizi Çekebilir:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...