9 Aralık 2012 Pazar

SOSYAL MEDYA KAMPANYASI | 1V1Y'den "tweetsale"

Geçen gün mail kutuma düşen bir maille haberdar oldum bu kampanyadan. İlk defa yapılmıyormuş aslında biraz geç kalmış olabilirim haberdar olmak için. :)

Mail 1V1Y'den geliyordu. 1V1Y çoğumuzun bildiği gibi son zamanlarda hayatımıza oldukça yerleşen bir kişiye özel alışveriş kulübü (private shopping) sitesi. Geçtitğimiz günlerde yayına giren tv reklam filmi de şöyle hatta:Maildetweet sale diye bir şeyden bahsediyorlardı. Konsept şöyle:

Onların belirlediği bir tweet'i atıyorsunuz ve bunlar tweetler sayılıyor. Atılan tweet'ler belli sayılara geldikçe ürünün fiyatı düşüyor. İstediğiniz zaman satın alabiliyorsunuz. Yani bir nevi shopping tv'lerde yapılan açık eksiltmenin twitter versiyonu.

Bana gelen mail'deki ürün kırmızı Hunter'dı. Maallesef o an screen shot almayı akıl edemediğimden internette bulduğum bu görsel üzerinden anlatayım :)

Bakın oradaki tweet at butonuna basıyorsunuz ve başlıyorsunuz beklemeye. Mesela buradaki montun fiyatı atılan tweetler 250 olunca 249 TL'ye düşüyor, 1500 olunca 149 TL'ye. Hatta tweetler 5000'i bulunca ürün bedava olmuş oluyor.

Tabii bu sırada stoklar tükenebilir. 1V1Y'nin yazdığı çok tatlı metin şöyle diyor:

Tweetsale'de, tweet attıkça sergilenen ürünün fiyatı düşer, ister risk alır, bekler, vay efendim ürün bedava olsun dersin; istersen de dilediğin fiyattan ürünü satın alırsın. Ürün stoklarla sınırlı olduğundan, bunlar hep strateji, hep matematik. :)

Tabii kampanyanın daha oturmamış yanları da yok değil. Örneğin bu kampanyada gözlemlediğim kadarıyla herkes ürünleri sepetine atıyor ve öyle bekliyor. 1V1Y ürünlerin sepette kalma süresinin sınırlı olduğunu söyledi ama ne kadar sınırlı? Sonuçta bu anlık değişkenlik gösteren bir kampanya. Bence söz konusu ürünü satın almadıkları takdirde sepette bulunduramamalı kullanıcılar tweetsale kampanyasında, o zaman çok daha fazla katılım sağlayabilirler kampanyaya. 

Tweetsale'i Türkiye'de ilk yapan 1V1Y :) Kendilerini kulamak gerek :)İlginizi Çekebilir:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...