14 Ocak 2013 Pazartesi

MARKA İNCELEME | Her Alışveriş Bir Aşk: Markafoni

Finaller bitti geri döndüm. Hem üniversite öğrencisi olduğumdan hem de akademik yönü güçlü biri olduğumdan marka inceleme yazıları için göründüğünden çok daha fazla araştırma yapıyorum. Final dönemi de yazması zor olurdu. :)

Markafoni Türkiye'de kişiye özel alışveriş kulüpleri (private shopping) arasında ilki. E-ticarete olan ilgim malum, daha önce YemekSepeti.com'u da yazmıştım hatırlarsanız. Bir de modaya düşkünlüğüm de var tabii. Dolayısıyla marka inceleme kısmında bugünkü konuğumuz: Private Shopping ve Markafoni.

Özel alışveriş kulübü (private shopping club) nedir? 

Özel alışveriş kulübü çeşitli kategorilerde yüksek indirimlerle ürün satışı yapan siteler. Belli bir stok sayısı ve süre ile satış kampanyaları düzenliyorlar. (sale events)

İnternette "private shopping club" ya da "alışveriş kulübü" araştırmalarını yaptığınızda aldığınız cevapların çoğu şu: "Nasıl bu kadar başarılı oldular?" Öyle ya özellikle biz hatunlar şöööyle saatlerce gezip her şeyi denemeden yanımızdaki insanları bezdirmeden alışveriş yapamıyorduk. Aslında hala öyle ama herkes çok meşgul ve Türk toplumunun ekonomik durumu ve marka giyme takıntısı göz önünde bulundurulduğunda indirim oranlarının çok çekici olduğu bir gerçek.

Araştırma yaparken gördüm ki yoldaki teyzeyi çevirip sorsak onun bile söyleyebileceği indirim oranı, markaların bilinirliği, ürün çeşitliliği gibi faktörlerin yanında; müşterilerin tüm kampanyaları tek sayfada görebilmesi, ne zaman başlayacağı belli kampanyalar ve sürekli aynı saatte başlayan rutinleşmiş kampanyalar bu sitelerin başarısında önemli rol oynuyor. Gelelim benim gözlemlediğime. Çevremde ise bu tip sitelerinin müdavimi insanlar siteyi şöyle tanımlıyor: "Tamam bazen ürün istediğim gibi olmuyor ama iade etmek çok kolay, o yüzden rahat rahat alıyorum." İşte bence private shopping sitelerinin başarısında bunun çok önemli bir payı var.

Ve gelelim private shopping sitelerinin (bence) kesinlikle yapmaması gereken şeye: Zaten indirimde olan markaların ürünlerini mağazalardaki indirimli fiyata satmak. Siteye olan güveni yerle bir ediyor bu durum.

Marka + Senfoni = Markafoni

Markafoni kısaca giyim, aksesuar, kozmetik, dekorasyon gibi kategorilerdeki ürünlerin %90'a varan indirimlerle satışlarını yapan bir private shopping sitesi. Sina Afra'nın dediğine göre Markafoni, markaların senfonisi demek. 2008 Eylül'de küçük bir ofiste kurulan Markafoni, 2012 Aralık'ta yayınlanan Türkiye B2C Ticari Raporuna göre 2011 yılında yaklaşık 100 milyon dolarlık bir satış gerçekleştiriyor. Sadece 3 senede vardıkları şu rakama bakın! (Bu arada okulumun kütüphanesinden araştırıp buldum bu veriyi, hocalarım görseler gözleri dolar.) Eğer bu rakama gözlerinizi kocaman olduysa Sina Afra, 2012 IBM İş Liderleri Zirvesi'nde 2012 için bu rakamların 400 milyon civarında olduğunu söyledi bu arada. Bugün Markafoni Türkiye'nin önde gelen e-ticaret sitelerinden biri, adı HepsiBurada, Teknosa, Ereyon, Gittigidiyor ve Yemeksepeti'yle beraber anılıyor.

Markafoni grubu şu 5 şirketi bünyesinde bulunduruyor: markafoni.com, enmoda.com, misspera.com, ucuzcu.com ve zizigo.com. Üstelik sadece Türkiye'de değil; 8 ülkede faaliyet gösteriyor.

Arkadaşını Davet Et

Markafoni önceleri tam bir "özel alışveriş kulübü"ydü. Öyle üye ol butonuyla üye olamıyordunuz. Üye olan birilerinin size davetiye göndermesi gerekiyordu. Bu merak ve kendini özel hissetme ögesi bence gerçekten çok güzeldi. Tabii sonra iyice yayılınca davetiye işi külfetten başka bir şey olmamaya başladı ve Markafoni normal üye alımına da başladı.

Tabii Markafoni için her şey peri masalı değil, markaları ikna etmekte zorlanmışlar. Türkiye'de yeni bir iş modeli için hangi marka malının böyle düşük fiyatlara satılmasını kabul eder ki? Davetiye yolladığınız arkadaşınızın ilk alışverişinde siz 10 TL'lik hediye çeki kazanıyordunuz. (ki hala böyle) Bu kampanya çok işe yaramış. Kullanıcı trafiği artınca markaları ikna etmek de kolaylaşmış.

Ölçemediğinizi Yönetemezsiniz!

E-ticaret sektörünün diğer sektörlere göre avantajlı olduğu bir konu olduğu gerçek: ölçülebilirlik. Müşteri kaçta tıklamış, kaç kere tıklamış, ne yapmış bunların hepsinin deli gibi neredeyse tam zamanlı analiz edilebileceği database'ler mevcut. Ölçülebilir şeyleri çok daha iyi yönetebilirsiniz.

Bu fırsat siteleri normalde saat 7.30 - 8.30 arası yoğun bir mail gönderimi yapıyorlardı ilk başta. Sonra Markafoni'de bakmışlar hatrı sayılır bir kitle var ki maillerinde akşam saat 7'den 8'den sonra bakıyor. Bütün gün iş yerinde açmıyorlar. Böylece kimi akşamlar bu kişiler için mailing yapmaya karar vermişler.

Twitter ve Facebook'u oldukça önemsiyorlar; çünkü en değerli feedback kaynağının sosyal medya olduğunun farkındalar. Müşteri feedback'ini sitede veya üründe bir iyileştirme yapılabilecek kadar değerli görmeleri bu başarıyı hak ettiklerini anlatıyor.

Her Alışveriş Bir Aşk!

Markafoni televizyon, açık hava, basın ve internette başlattığı kitlesel reklam kampanyasında Markafoni'den alışveriş yapmayı aşık olmaya benzetiyor. Merak, heyecan, kıskançlık, bekleyiş ve mutlu son her ikisinde de var diyor ve "Markafonik Aşk" terimini yaratıyor:
Markafoni'de sık sık "X'in seçtikleri" tarzı kampanyalar görüyoruz. Bu ünlüler Markafoni'nin kampanya yüzü oluyorlar; kimi kıyafetler için mankenlik yapıyorlar. Mesela aşağıda Serenay Sarıkaya ile yapılan çekimlerin kamera arkası görüntüleri var:


Markafoni Blog

Vee bayıldığım Markafoni Blog. Markafoni "Modaya yön vereceğiz." diyorsun tamam da 3-5 tane markanın indirimli ürünlerini koymakla modaya yön mü verilirmiş diyenleri de düşünmüş ve Markafoni Blog'u yaratmış. Benim de sıkı takipçisi olduğum moda bloglarından biri Markafoni Blog. Bakalım neler varmış:

Sokak Modası: "Podyumda gördüklerimizi nerede giyelim oha" gibi tepkilerin ardından moda dergilerinin ve bloglarının yakın markaja aldığı sokak modasını çok ilham verici buluyorum. Yolda görüp aa ne güzel giyinmiş dediğiniz kadından ilham almışsınız gibi. :)


Bunun yanında dekorasyon ve tasarım, ünlü stilleri ve trend haberlerini Markafoni blogdan okumak mümkün. Giyim için ipuçları bulduğunuz ve ilham aldığınız bir siteden alışveriş yapmak insanda "Benim için en iyisini seçerler." fikrini getirmiyor mu? Daha önce Turkcell'i incelerken gnctrkcll'nin web sitesinin hedef kitlesinin göz atmaya uğradığı favori web sitesini yaratmaya çalıştıklarından bahsetmiştim. Markafoni Blog da modayla ilgilenenlere "Markafoni modayı takip etmek için en büyük yardımcım." dedirtiyor. 

İstanbul Fashion Week Online Moda Sponsoru: Markafoni

İstanbul Moda Haftası'nda hangi defilelerde hangi kıyafetler sergilenmiş, kim ne giymiş, sokak modası nasılmış. Bunların hepsini çabucak takip edebilmenizi sağlıyor Markafoni Blog. Bu sponsorluklarını çok takdir ediyorum haddim olmayarak. :)


Onu Ben Kapmalıyım


Onu ben kapmalıyım şu linkte katılım şartlarını inceleyebileceğiniz bir yarışma. Aşağıdaki müzik arka planda, yaratıcı bir klip çekip @markafoni ve #onubenkapmalıyım etiketleriyle YouTube'da yayınlıyor. Jürilerin kalbini çalmanız halinde Galaxy Note II ya da Markafoni'den indirim çeki kazanıyorsunuz. Markafonik Aşk'a kullanıcıyı da katmak için çok güzel bir adım olmuş bence bu yarışma. :)


#onubenkapmalıyım etiketiyle YouTube'da arama yaptırırsanız çekilen videoları da görebilirsiniz. Ben bu videodaki arkadaşını sandalyeden düşüren kıza çok güldüm mesela: (not: videoyu çekenle bir alakam yok, youtube'dan buldum.)


Benim Markafoni ile ilgili anlatacaklarım bu kadar, siz neler düşünüyorsunuz private shopping ve Markafoni ile ilgili?

İlginizi Çekebilir:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...