1 Ocak 2013 Salı

MARKA İNCELEME | Yemeksepeti.com

E-ticaret'in Dünya'da ve Türkiye'de inanılmaz rövançta olduğu günleri yaşıyoruz. Türkiye'nin en iyi yönetilen e-ticaret sitelerinden biri bence Yemek Sepeti, daha önce enpara.com reklamına yer vermiştim burada :) Ve takdir ettiğim markaları da burada incelemeyi seviyorum.

Yemeksepeti.com Nedir?

Yemeksepeti.com internet üzerinden yemek siparişi verebileceğiniz bir site. Restoranlar, cafeler, büfeler yemek sepeti'ne üye oluyorlar ve siz adresinize gönderim yapan yerlerden yemek siparişi verebiliyorsunuz. Yani telefonda "ne yapıp gönderebilirsin ustam bu saatte?" diye sormanıza gerek kalmıyor; çünkü mönülerini inceleyebiliyorsunuz yemeksepeti.com'dan. Yiyecekler üzerine biraz komisyon koyuyorlar tabii.Yemeksepeti.com 'un Tarihçesi?

Tarihçe derken çok da gerilere gitmeyeceğiz aslında. Blog'umda misafir ettiğim en genç marka kendisi. :)  Yemek sepeti 2000 yılında Nevzat Aydın, Melih Ödemiş ve Cem Nufusi tarafından kuruluyor. Bugün Türkiye'de 46 ilde ve Kıbrıs'ta faaliyet gösteren Yemek Sepeti'ne 3.500'den fazla üye restoran bulunuyor.  Ayrıca 2010'da Rusya'da bir yatırım yaparak Yemeksepeti'nin benzerini kurdu bu kadro. (izrestona.ru)

Yemek Sepeti Neler Yapıyor?

Yemek sepeti için her ne kadar genç bir şirket demiş olsam da Türkiye'deki ilk e-ticaret sitelerinden biri olduğunu belirtmek lazım. İnternetten alışveriş mevzusu ilk açıldığında herkesin derdi şuydu: "ben kredi kartı numaramı veremem oralara, ya güvenilir değilse?"

O yüzden Yemek Sepeti sloganıyla içimizi rahatlatmaya çalışmış: "Kredi Kartınız Bizi Hiç İlgilendirmiyor." diyerek.

Ayrıca restoran, semt ve restoran tipi (mutfak) gibi kategorizasyonları mevcut. Ardından seçiminizi istediğiniz gibi daraltıyorsunuz. (daha önce e-bay yazımda da kategorizasyona çok geniş yer vermiştim hatırlarsanız.)
Aşağıda da görebildiğiniz gibi açık restoranları, promosyonlu restoranları, ödeme şekli size uyanları, restoran puanını, minimum paket tutarı ve servis süresini seçebiliyorsunuz. Eğer kararsızsanız size çok yardımcı olduğu kesin!

Yemek Sepeti'nin hizmetini yüksek seviyeye taşıyan bir başka şey de 7/24 canlı müşteri hizmetleri. Siparişle ilgili bir probleminiz olduğunda sorununuzu anında halleden müşteri temsilcilerine sahip.Hatırlarsanız yakın bir zamanda viral reklam olduğu söylenen şu konuşma internette yayılmıştı. Yazının bütünlüğünü bozmasın diye buraya minik koydum, üstüne tıklayıp bakabilirsiniz:

Yemek sepeti'nin gönlümü fetheden ve buraya konuk etmemi sağlayan özelliği ise müşteriye özel küçük sürprizleri. :) Doğumgünlerimizde yolladıkları şu videolar özellikle: (maalesef benim adım çok rastlanır olmadığı için bana özel video yapmamışlar, doğumgünlerinde yemek sepeti videosu paylaşan insanları çok kıskanıyorum. :(( ) Ben de facebook uygulamasından adıma yakın olanı koydum buraya. Videodaki insanlar öylesine oyuncular falan değil; Yemek Sepeti çalışanları , hatta üst düzey çalışanları:Facebook'taki bir başka sempatik uygulaması: Hangi Yemeksiniz?


Yemek Sepeti'nin şu reklamına ise bayılmıştım: 


Kariyer.net'teki şu ilanı ise dışarı yansıttıkları imajlarının organizasyon kültürü haline gelmiş olduğunu gösteriyorlar; bence samimiyetlerinin göstergesi olmuş. Çalışan markalarını çok güzel yönetiyorlar: 

 Veeee en bayıldığımı en sona sakladım. Neden sipariş vermiyorsun, sitemize geri dön maili. Üst düzey olağanüstü toplantı:


Yemeksepeti sanki yemeği mutfağımızda hazırlayıp getiren evimizden biri gibi. İçeriye "Yemeğim nerede kaldııııı" diye bağıırıyomuşuz gibi. Hadi yemeğeee diye geri çağırıyorlar, özel video hazırlayıp gönderiyorlar. Bence müşteri ilişkilerini çok profesyonel yapan bir firma, kaç firmanın CEO'su müşterilere doğum günün kutlu olsun diye video gönderiyor ki?

İlginizi Çekebilir:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...