27 Ocak 2013 Pazar

MARKA İNCELEME | Bi' Büyük Yeni Rakı

"İçmesini bilene zevk-ü sefadır rakı
İçmeyi bilmeyene cevri cefadır rakı"
                                                Necip Mirkelamoğlu

En son post'umda Yeni Rakı'nın reklamını paylaşmıştım ve orada Yeni Rakı'nın "rakı kültürü"nü bu denli kullanmalarının ne çok hoşuma gittiğini söylemiştim. E Yeni Rakı ile ilgili bir marka inceleme yazısı yazayım dedim şimdi de. Yazdıkça yapılan reklam kampanyalarına bayıldım, bayıldım!

Aslında marka incelemeden çok reklam inceleme gibi oldu kabul ediyorum. :)
Yasal düzenlemeler gereğince hatırlatalım: "Keyifle ve Kararında İçiniz."

Bakalım Yeni Rakı neler yapıyor?

Önce kısaca kurumsal tarafından bahsedelim. 1944 - 2004 yılları arasında alkol üretimi sadece tekelin elinde. 2003'te çıkarılan özelleştirme yasası sayesinde Mey İçki 2004'te Tekel'in alkollü içkiler bölümünü satın alıyor ve böylece Yeni Rakı da özelleşmiş oluyor.

Türkiye'nin Yeni İletişim Devi: Yeni Rakı

Çok bayıldığım bu kampanyalarıyla başlayacağım anlatmaya. 2010 yılının başlarında Yeni iletişim devi geliyor reklamlarını gördük. Acaba neydi bu böyle? GSM'e 4. oyuncu mu geliyordu? Sonra öğrendik ki meğerse Türkiye'nin yeni iletişim devi içtikçe her yöne konuşturan Yeni Rakı'ymış. :) 
Eskilerin de dediği gibi "Eskiden böyle telefonlar mı vardı, biz sevdiğimizle göz göze konuşurduk, aaah eski günler."

Bu kampanyanın web sitesi olan yeniletisimdevi.com'a girdiğinizde Yakup Abi sizi "Hoşgeldin ve Güle güle" diye karşılıyor ve sizi siteden kovmaya çalışıyor. :o  Ooo türlü türlü numaralarla! Bilgisayar başında oturma git sosyalleş diyor. Bir yandan da fasıl müzikleri çalıyor arkadan. İlahi Yakup Abi ne tatlısın. :) Okuduğuma göre bu kampanya ilk çıktığında bu konuda yazan blogger'lardan ilk 100'ünü çilingir sofrasına çağırmışlar. :(( Ah geç kalmışım blog açmak için!!
Rakı Denince Akla...

Rakı, nam-ı diğer aslan sütü denince akla ne gelir?
Balık, peynir, kavun, meze, Türk Sanat Müziği, sohbet...
İşte tüm bunları sağlamaya yönelik ilerlemişler hep, hadi bakalım:

Rakı-balık (hatta bir de Ayvalık). Yeni Rakı'nın internet sitesinde balık tarifleri var, isterseniz siz de tarif gönderebiliyorsunuz:
Rakı dediğiniz mezesiz olur mu hiç? Bu Facebook uygulamasına bayıldım; çünkü Yeni Rakı sadece rakı satın almanızı istemiyor, aynı zamanda "rakı keyfi"ni yaşamamızı sağlıyor. Bir sürü meze tarifini burada bulabiliyoruz.
Rakı masası keyfinin olmazsa olmazı Türk sanat müziği elbette, Yeni Rakı bunu da düşünmüş ve Dillerde eski bir şarkı kadehlerde yeni rakı... albümünü hediye etmişti müşterilerine :)
Rakı Ansiklopedisi ve Meyhaneler Rehberi

Çoğu pazarlamacının bu benim aklıma gelmeliydi, ben yapmalıydım diyeceği şeyler bence Rakı Ansiklopedisi ve Meyhaneler Rehberi.

Yeni Rakı ve Overteam Yayınları ortaklığında hazırlanan rakı ansiklopedisi bu geleneksel içkiye, çilingir sofrasına, meyhane kültürüne ışık tutuyor. Eğlence hayatının gelişimize tarihi, toplumsal ve kültürel açıdan bakıyor. Düşünsenize rakıseverler için inanılmaz bir kaynak oluşturuyorlar!

Tan Morgül ve Ulus Alayurt'un kaleme aldığı İstanbul Meyhaneleri ve Balık Lokantaları ise kitabın tanıtım yazısından aldığm gibi meyhaneler ve balık lokantası bilgileri, krokiler, hikayeler, meyhane kültürü, rakı adabı, argoda meyhane kültürü, meze kültürü, İstanbul balık, sebze ve meyve takvimini içeriyor. Yani yine rakıseverler için inanılmaz güzel bir kaynak.

Birazdan göreceğimiz reklamlarda, organizasyonlarda hep "ustam aç bi' büyük" jargonundan esinlenilmiş metinler olacak. Mesela Bi' Büyük Türkiye:

4 Büyükler:

Dünya Rakı Haftası

2006'dan beri kutlanan, belki bir gün ilköğretim belirli günler ve haftalar kitabına girecek Dünya Rakı Haftası bence Yeni Rakı'nın en tatlı organizasyonu. :) Ankara, İzmir ve İstanbul'da bir hafta boyunca etkinlikler düzenleniyor, tabii ki mönüler Yeni Rakılı! İnsanları bu kültüre, bu eğlenceye katılmaya davet etmeleri bence çok güzel bir çalışma. Diyorum ya çoğu pazarlamacı "Bu benim aklıma gelmeliydi!!" der Yeni Rakı'nın organizasyonları ve reklamları için.


Türkiye'nin En Büyük Açık Hava Gazinosu: Bi' Büyük Fest
Rakı dedik mi eski zamanların gazinoları geliyor akla, Yeni Rakı da genç rakıseverlere bu deneyimi yaşatmak, yaşı ileri olanlara da nostalji yaptırmak için bu organizasyonu düzenliyor. 2010'da başlayan Bi' Büyük Fest'in bu yaz 3. sü yapıldı. Turkcell Kuruçeşme Arena'da denize nazır gazino yaratılmış. Masanıza oturup "bi' büyük" açtırıp Emel Sayın dinliyorsunuz. :o Ben bu fikre ba-yıl-dım!

Bi' Büyük Fest zamanı Facebook'ta gazino kültürüyle ilgili sorulardan oluşan bir bilgi yarışması vardı ve bu sayede hediye davetiye kazanılabiliyordu. :)


45 Derecelik Yeni Rakı
Yeni Rakı'nın bir başka sürprizi geçtiğimiz sonbahar 1950'lerde kullanılan 45 derecelik Yeni Rakı şişesi ve bardağıyla geldi. Benim yaşım için çok bir şey ifade etmese de o zamanlarda yaşayanlar için pek tatlı bir sürpriz olsa gerek. Bu şişeden 100 bin adet üretilmiş. Şu facebook adresinde bir sürü güzel afişini görebilirsiniz 45'liğin. :)
Sosyal Medya: Instarakım!

Yeni Rakı'nın sosyal medya hesaplarında tam olarak da bu yazıyı okuyunca tahmin edebileceğiniz gibi, bir sürü insanın çilingir sofrası fotoğrafları paylaşılıyor. Görseller gerçekten çok güzel hazırlanmış hem ince bir mizah var. Mutlaka girip inceleyin.

Instarakım ise Instagram'da çektiğiniz fotoğrafları Facebook'ta paylaştığınız bir uygulama. Söz konusu fotoğrafların ne içerikte olduğunu söylememe gerek yok heralde...

Aslında Yeni Rakı'nın tüm pazarlama faaliyetlerinin interaktif olduğunu söylemek mümkün. Tüm pazarlama faaliyetlerine koca bir sosyal medya gibi Yeni Rakı. :)

Şimdi Reklamlar
Televizyonda reklam yapması bile yasak bir markanın ne kadar güzel, ne kadar yaratıcı fikirlerle bir şeyler yaptığını görünce kıskanmamak elimde değil. :o Siz de kıskanmışsınızdır itiraf edin! İnternette dolaşan birkaç reklamına da bakalım hadi. Göreceksiniz büyük bir kısmı müzik klibi gibi :)
Bi' Büyük Şarkı: Biraz eğlence

Çalgılar çengiler...

Biraz hüzün

Yeni Rakı'nın pazarlama stratejilerini çok beğeniyorum. Ama o kadar çok şey var ki sadece bi' kısmını yazabildim maalesef. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? En çok neyi sevdiniz / sevmediniz?

p.s. Yeni Rakı'nın sitesine girmek, Facebook ve Twitter'dan takip edebilmek için 24 yaşından büyük olmanız gerekiyor. Dolayısıyla bu yazının da bir yetişkin içeriği olduğunu belirtmem gerekiyor.

İlginizi Çekebilir:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...