3 Şubat 2013 Pazar

MARKA İNCELEME | Butigo

Yine bir e-ticaret sitesiyle karşınızdayım. Hem moda, hem pazarlama, hem de teknoloji düşkünü olduğumdan Private Shopping favori konum olmaya başladı. Daha önce Markafoni'den ve 1V1Y'nin tweetsale'inden bahsetmiştim hatırlarsanız..Bir sürü private shopping sitesi varken Butigo'yu seçmemin amacı Türkiye'deki benzerlerinden farklı olmaları.

Butigo Berk Alevi, Harun Güner ve Gizem Yasa tarafından kurulmuş; sadece ayakkabı ve çanta satan bir private shopping sitesi. Yapmaya çalıştıkların gerçekten "private"ın hakkını vermek. Aslında şu ana kadar hiç uygulanmamış; çok orijinal bir konsept değil Butigo ShoeDazzle'ın Türk versiyonu.

Butigo'ya üye olurken diğer e-ticaret sitelerinden farklı olarak bir teste tabi tutuluyorsunuz. Bizim nesil Hey Girl!'deki "seni ne kadar seviyor?" "hangi renksin?" "testi çöz, stilini belirle" tarzı testler çözmeye alışkın olduğundan bu uygulama yüzümüzü güldürüyor.

Ardından tarzınıza özel bir butiğiniz olmuş oluyor. İsterseniz ayrıca tüm koleksiyonlara göz atabiliyorsunuz. Ayrıca Butigo'da kimi zaman tasarladıklarıyla kimi zaman da önerdikleriyle ilham veren bir stil danışmanları ekibi var: (evet evet o sağdaki Özgür Masur :))


Özgür Masur, Yeşim Bağrışen, Belma Özdemir ve İpek Ersoy'dan oluşan stil danışmanı ekibinin asıl elebaşı Ivana Sert:


Öyle ki mail kutunuza gelen mailler bile "Ivana Sert" adıyla geliyor, "Ivana'dan Sana Özel Şubat Butiğin" diye. Buyrun bu da sitenin konseptini daha iyi anlatan video. Bizimlasın Ivana!


Butigo sosyal medya hesaplarında hep moda konusunda ilham vermeye çalışıyor. Ama daha önce Sina Afra'nın yeni bir iş modeliyle Türkiye'ye girmenin tüketiciyi eğitme yükümlülüğünü de beraberinde getirdiğini söylemişti hatırlarsanız Markafoni için. Sosyal medya kullanımı da tam olarak böyle; mesela Butigo bir elbise fotoğrafı paylaşıyor; "bunun altına nasıl bir ayakkabı gider?" diyerek kullanıcı altına "bu elbisenin markası ne? linkini verebilir misiniz? satmadığınız şeyi niye buraya koyuyorsunuz?" gibi tepkilerle geliyor. Bu pek çok markanın derdi olsa gerek ama sadece ayakkabı ve çantaya yoğunlaşmış Butigo'nun sosyal medya hesaplarında çok görünen bir şey maalesef.

Butigo'nun moda için ilham vermeyi amaçlayan bir de blog'u var. Daha önce Markafoni yazımda da söylemiştim: moda için bize ilham veren bir yerin bize modaya uygun şeyler sunacağına inancımız daha yüksek. :)

Bu arada Markafoni demişken Butigo'nun geçen gün gönderdiği "Aşk" temalı mailini de buraya koymadan geçmeyeyim. "Hemen Aşık Ol" metnine de ayrıca bayıldım. :)


Butigo ile adım adım

Butigo'nun en çok dikkatimi çeken kampanyası ise bir kişiye 12 çift ayakkabı hediye ettiği "Butigo'yla Adım Adım" kampanyası. Bu kampanya benim de çok sevdiğim moda bloggerları Styleboom, Zetfashion ve Alışveriş Cini ile gerçekleştirildi. Bahsettiğimiz Twitter'dan sanal bir yürüyüş. Mesela Styleboom Nişantaşı'nda , Zetfashion Bağdat Caddesi'nde, Alışveriş Cini de Bebek'te yürüyüşe çıktı ve sizin de #butigoileadımadım hastag'iyle attığınız tweetlerle ona katılmanızı istediler. Bir yandan yürürken bir yandan da twitter hesaplarından yürüyüş fotoğraflarını paylaştılar. 

                                       

Butigo eşi benzeri olmayan bir konsept değil belki ama yine de Türkiye'deki diğer alışveriş sitelerinden farklılar bence. Siz ne düşünüyorsunuz?

İlginizi Çekebilir:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...