14 Mart 2013 Perşembe

STARTUP | Kişiselleşiyoruz: İncetopuk.com ve Makassende.com

Bugün iki start up'la karşınızdayım. Sanırım Mart ayını fazla duymadıığınız, bilmediğiniz ama farklılıklarıyla öne çıkan yeni firmalara ayırmaya kararlıyım. Konumuz yine moda :o E yeter moda blog'u musun dediğinizi duyar gibiyim :) Bugünkü iki sitemiz İnce Topuk ve MakaSSende
Hadi başlayalım ilkine:

İncetopuk.com

Mağaza mağaza, site site dolaşıp özenle bulduğumuz ayakkabıyı ayağımıza giydiğimizde  "Ayy ne güzel rengi var keşke şu ayakkabının ucu sivri olsaymışşşş!!" demenin yarattığı hayal kırıklığı fena. Tabii her ayakkabıyı deneyip şunun şurası kötü, bunun burası kötü diye saatler harcamak yanımızdaki beyler için de çekilmez olabiliyor. Bugün sizinle tanıştıracağım İnce Topuk buna son verme misyonuyla çıkmış yola.

Çeşitli özelliklerini, renklerini ve aksesuarlarını seçerek kendi ayakkabımızı tasarlayabiliyoruz İnce Topuk'ta. Ayakkabılar el emeği göz nuru :)


Gelelim markanın hikayesine, yine bir ihtiyaçtan çıkıyor. İnce Topuk'un kurucularından Süreyya Telci, bir arkadaşının düğünü için yeşil şifon bir elbise alıyor ve hayali bu elbiseyi yeşil saten ve taşlı bir ayakkabıyla taçlandırmak. :) Ancak ne kadar arasa da hayalindeki ayakkabıyı bir türlü bulamıyor. Tabii pes eder mi? Gidip kumaşını taşlarını alıyor ve Gedikpaşa'da bir ayakkabı ustasına bu ayakkabıyı yaptırıyor. Sonra düğünde herkes bu ayakkabıya bayılıyor, Süreyya Telci ayakkabıyı yaptırdığını söylediğinde ise görüyor ki bir sürü kadının benzer problemleri var. "Ay benim de şu elbiseme şööyle bi ayakkabı lazım." diye dökülüyor hanımlar. Ardından Dilek Doksanbir'le beraber Türkiye'nin ilk kişiye özel ayakkabı tasarım sitesini yaratıyorlar. 

Bakın sizin için bir tane tasarladım bile:


Şimdilik çok fazla seçenek yok İnce Topuk'ta ama ilerde kısa topuklar, sandaletler ve babetler de tasarlamayı düşünüyorlarmış. :)

Makassende.com

Ayakkabılar için de yazdım ama kıyafetler için de çok fazla geçerli olan bir durum var: "Ayyy ne güzel bir gömlek ama şu gereksiz kuşak ne!", "Elbise çok güzel ama ben bunun boyunu kısaltsam modeli bozulacak :(" İşte bu hayal kırıklığı ünlemlerinize karşı MakaSSende'yi anlatacağım bu yazının devamında size.

Genel müdürü Işıl Büyükkal'ın da söylediği gibi MakaSSende tam bir internet terzisi! Aslında İnce Topuk'un kıyafet versiyonu, ikisini aynı yazıda incelememin de amacı bu. Kişiye özel kıyafet tasarımı yapılan bu internet sitesinde elbise, etek, gömlek, bluz gibi bir sürü kıyafet tasarlayabiliyorsunuz. Yani eskiden Barbie bebeklere kıyafet tasarlayan hanımlar artık kendilerine kıyafet tasarlayabiliyorlar. MakaSSende'nin en güzel yönü ise sitede videoda da anlatıldığı gibi ölçünüzü alabiliyor olmanız, bu sayede tamamen size özel bir kıyafet tasarlayabiliyorsunuz. 


Sitede ayrıca iki ters iki düz bölümündeki örgü kıyafetler de bulunuyor ve bunları da makine örgüsü zannetmeyin! Gerçekten bunu yapan kadınlar var orada, oturup örgülerini örüyorlar ve el emeği göz nuru, gerçek el örgüsü kazağınıza, hırkanıza kavuşabiliyorsunuz.  :) 

Hanımlar falan diyorum ama erkeklerden de çok büyük rağbet varmış. :o Gömlek tasarlamaya bayılıyormuş erkekler. Boyun ölçünüzü verdiğinizde size tam uyabilecek, orantılı durabilecek yaka modelini buluyorlarmış. Stil sahibi beylere duyurulur! Ayrıca manşet veya yaka içine istediğiniz harfleri monogram olarak işletebiliyor hatta gömlek cebinizi Iphone'unuza uygun hale getirebiliyorsunuz. 

                           
Bu arada kadınlar bel ölçülerini içine çekip ölçüyorlarmış ve bu yüzden ince bir ölçü veriyorlarmış, aman dikkat! En çok kırmızı tercih ediliyormuş. Türk kadını "Kırmızı olsun 3 kuruş fazla olsun."cu :) Ben de yukarda kırmızı tasarlamışım farkında olmadan :)

Ben bu yazıyı hazırlarken bile çok eğlendim, bir de kendi tasarımınız olan, üstünüze cuk oturan kıyafetinizi giymenin verdiği mutluluğu düşünemiyorum. :)

İnce Topuk ve MakaSSende'nin konseptlerine bayıldım, siz ne düşünüyorsunuz? İnce Topuk da MakaSSende gibi ayağımızın tam ölçüsüne göre ayakkabı yapsa harika olmaz mıydı?

İlginizi Çekebilir:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...