17 Mart 2013 Pazar

STARTUP | Ganipara.com: Kendi E-Ticaret Sitenizi Kurun

Startup incelemelerimize devam ediyoruz. Bugünkü konuk e-ticaret sitemiz: Ganipara.com

Bugün ev hanımndan sokaktaki esnafa kadar herkesin kafasında bir e-ticaret sitesi kurmaya başladı. Arzın böyle çılgında olmaya başladığı e-ticaret pazarı bu kadar büyük mü ki? Bu kadar çok e-ticaret sitesi içinde fark edilmek, satış yapabilmek oldukça zor. Üstelik yazılımı, hosting'i herkes için o kadar da kolay değil, malum bu devirde yazılımcılar kara borsa :o


Gani Para bir sürü mini e-ticaret sitesinin bir arada bulunduğu bir sanal alışveriş merkezi, yani onlar için bir servis sağlayıcı. Sahibinden.com ya da Gittigidiyor.com'a benzetebiliriz ama onlara bir sayfa değil; bir e-ticaret sitesi veriyor. Kullanımı ise oldukça kolay ve şimdilik beta versiyonu olduğu için tamamen ücretsiz.
GaniPara, Berkay Ünal ve Bora Ünal tarafından kuruluyor; Burak Büyükdemir'in yani e-tohum'un el uzattığı projelerden bir tanesi. Ayrıca blogumda yazdığım en genç girişimlerden bir tanesi. Kasım 2012'de yayın hayatına başlayan Gani Para'da Şubat sonu verilerine göre 300 mağaza açılmış, 600 sipariş verişmiş ve 20.000 TL üzerinde bir değerde satış yapılmış.

Öncelikle üye oluyor ve mağazanız için bir isim ve domain adı buluyorsunuz. Böylece ganipara.com uzantılı bir mağazanız oluyor. Sonrasını da inceleyelim hadi. Önce ödeme altyapısı oluşturuyoruz, paypal hesabınızı ya da banka hesabınızı buraya entegre edebiliyorsunuz:


Ardından kargo fiyatlandırmasından tutun, mağaza sitesinin tasarımına, müşterilerinize göndereceğiniz sipariş, kargo bilgisi gibi maillerin şablonlarına kadar her şeyi kişiselleştirmeniz mümkün ve hepsi gayet kolay.  Basit bir dille anlatılmış bir yardım kısmı var.

Geldik ennn eğlenceli kısma: Ürün eklemek. Buradaki menüyü çok beğendiğimi söylemeliyim. Malum internetten satış deyince çoğu insanın aklında gözle görülebilir, elle tutulabilir şeyler geliyor. Müşteriyi eğitmek de Gani Para'ya düşüyor. Bakın böyle bir menü hazırlamışlar:

Ben bilgisayarımda eski blog yazılarımdan kalma bir fotoğraf ile bir ürün ekledim: (tabii bu gerçek bir şey değil, sileyim yazı bitince de blog yazacağım diye başım belaya girmesin :o)

Mağazanız için müşteriler, siparişler ve trafik istatistikleri menüsü de mevcut. Şimdilik sadece 20 ürün koyabiliyorsunuz sitenize. Belki bir süre sonra kullanım sayıları yeterince artarsa sonra ürün sayısı üzerinden bir freemium model uygulayabilirler. Yani belli bir sayının üstünde ürün koymak için ücret isteyebilirler, bekleyip görelim.

Gani Para'da kullanımı daha da kolaylaştırmak için bir demo site hazırlamışlar. Ev hanımı Ayşegül'ün e-ticaret sitesiyle tanıştırayım sizi. Her türlü üründen de örnek vermişler üstelik:

Ayşegül'ün bir blog'u da var üstelik :) evhanimiaysegul.tumblr.com'dan Ayşegül'ün paylaştıklarına, yemek tariflerine ulaşabiliyorsunuz. Ben bu fikri pek tatlı buldum, çok hoşuma gitti. Hatta sitenin tanırım videosunda da adı geçiyor bu Ayşegül'ün:Bence ana sayfalarında Gani Para ile mağaza açanları da görmek isterdim açıkçası, bu sayede daha fazla ve isabetli trafik yaratılabilir. Müşteri gelecek ki daha fazla insan mağaza açsın öyle değil mi? :)

GaniPara.com'u beğendiniz mi, sizce hedef kitlesine yeterince hitap edebilmiş mi, kullanımı basit mi? Neler düşünüyorsunuz bakalım? 

İlginizi Çekebilir:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...