19 Temmuz 2013 Cuma

GÖZÜME TAKILANLAR | Kariyer.net'ten Kariyer Haritası

Kariyer.net benim iş modeli olarak çok beğendiğim bir platform. (ki bu cümle marka olarak ileride incelenecek anlamına geliyor.) Maalesef bu uygulamasını üniversite tercihleri bitince keşfettim, yoksa önerebilirdim tercih yapacak adaylara. :)

Kariyer.net'te bir sürü insanın CV'si bulunuyor dolayısıyla bu inanılmaz bir data demek. Akıllıca kullanılan data her zaman beni kalbimden vurmuştur. :o Bugün blog'umun konuğu Kariyer.net'in KARİYER HARİTASI.

Kariyer Haritası şöyle çalışıyor, merak ettiğiniz bölümü giriyorsunuz ve uygulama size o bölümden mezun olanların neler yaptığını söylüyor. Burada kendi bölümüme torpil yapıp istatistikleri size işletme mühendisliği üzerinden göstereyim istiyorum.


Bizim bölümdekileri de hep finans sektörü kapmış :o

İstanbul'un taşı toprağı altın diyenlerdenmişiz. :o

Bu da seçtiğiniz bir sektörde mezunların hangi alanda çalıştıklarını gösteriyor. 

Bir de bölüm mezunlarının eğitim seviyeleri var ki burada data'daki sapmaları burada görmek mümkün. İTÜ İşletme Mühendisliği mezunlarının %0,3'ü ön lisans seviyesinde deniyor oysa bölümün kendisi lisans zaten.

Bölüm seçmenin dışında sistem tersine de işliyor. Yani çalışmak istediğiniz sektör ve departmanı seçip hangi meslek size daha uygun bulabiliyorsunuz. Örneğin hızlı tüketim sektöründe pazarlama departmanında çalışan adaylar nerelerden mezun diye aratabiliyoruz ama sonuç verme konusunda biraz sıkıntıları var.

Diğer seçeneğinin yüzdelerinin çokluğu verinin biraz dağınık olduğunu gösteriyor ama ben yine de Kariyer Haritası'nı sevdim. Kariyer.net'in marka kimliğine gayet uygun olmuş, sadece iş bulmak için değil tüm kariyerinize destek oluyoruz mesajı vermişler.

Dahası üniversitelerin bölüm tanıtımında kullanabilecekleri bir araç olduğunu düşünüyorum. Tercih süreci boyunca gördüm ki özellikle özel üniversitelerin markalaşma çalışmaları çok sınırlı. "Öğrenci odaklı eğitim yapıyoruz." gibi klişelerin ilerisine geçemiyorlar.

İlginizi Çekebilir:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...