24 Temmuz 2013 Çarşamba

MARKA İNCELEME | Cornetto: Keyfi Yolunda Aşkı Sonunda

Bu yazı ne zamandır taslaklarda bekliyor, tembel bir blogger mıyım yoksa :o Unilever'in dondurma markası olan Algida Türkiye'nin ilk göz ağrısı Cornetto bugünkü konuğum!


Cornetto isminden de belli olacağı üzere bir İtalyan, 1959'lu. Türkiye geçmişinden söz edersek taa 1990'lara dayanıyormuş Cornetto'nun geçmişi ve '91'de yaptığı "Kalplerdeki Kaymak" kampanyasında o günlerden aşkın dondurması olmayı kafasına koymuş.


Dondurmanın mutlulukla bir ilgili olduğu bir gerçek; Cornetto ile özdeşleştirmek için mutluluğu bu kadar çağrıştıran bir temayı yani aşk'ı seçmeleri bence çok yerinde olmuş. Nil Karaibrahimgil'in sesinden "Aşkımla Erir misin?"li reklamlarını hatırlarsınız.


Cornetto'nun 2004 yazında çıkan "Aşk İksiri" adlı ürünleri de sadece iletişimin değil aynı zamanda ürün yönetiminin de aşk teması odaklı yapıldığını gösteriyor. (Mesir macunlu diye pis pis gülmeyin :o)


Yaz demişken; dondurma deyince yaz, yaz deyince de yaz aşkları gelir ya akla. O yüzden yaz aşkları Cornetto'nun bittiği yerde başlıyor. :o Merve Boluğur ne kadar da küçükmüş. :)


Ardından Bedük ile yaptığı reklam kampanyasında "Aş Kendini, Gel Aşka" diyor Cornetto, sene 2009 :) Hatta jingle o kadar beğeniliyor ki Bedük bir single bile çıkarıyor.


İstiklal Caddesi'nde Cornetto Avı!: Multiplayer İnteraktif Bina Projeksiyon Oyunu


Buna bayıldığımı söyleyebilirim, telefonunuzla bir numarayı arayıp oyuna dahil oluyorsunuz ve İstiklal'de kocaman bir binaya yansıtılan ışıklarla 45 sayine dolmadan 3 Cornetto'yu yakalamaya çalışıyorsunuz. Video'sunu buradan izleyebilirsiniz çok eğlenceli. :)

İçindeki yumuşacık kalbi keşfet! sloganıyla devam eden Cornetto, Cornetto In Love serisini piyasaya sürüyor ve Aşk İksiri zamanında yaptığı gibi ürün gamını da aşk temelli çeşitlendiriyor. Maskot da 14 Şubatların en çok tercih edilen hediyesi: Kocaman Bir Ayıcık!


Cornetto'nun sosyal medya kullanımıı ve uygulamaları genelde çiftlerin aşklarını göstermelerini , birbirlerine sürpriz yapmalarını sağlayan şeyler tahmin edebileceğiniz gibi. :)


AŞK ARAŞTIRMASI

Vee geldik en sevdiğim bölüme, Cornetto'nun gelenekselleştirdiği aşk araştırması. Sokaklarda dolaşıyor ve Türkiye'nin aşk haritasını çıkarıyor Cornetto, sonuçları herkesin merak edeceği kesin. En çok aşağıdaki soruya bayıldım ben, siz trip atanlardan mısınız, yiyenlerden mi? "Sizce belli olmuyor mu hangisiyim?" diye muhabire trip atan kız favorim. (Bu arada 45. sn'deki köpek gezi parkındaki köpek değil mi?)


Gelelim aşk araştırmasının sonuçlarına, Cornetto  bize ufak tüyolar vermeyi amaçlamış. :o Bence marka için harika bir iletişim ve pr olmuş, bayıldım.

KEYFİ YOLUNDA AŞKI SONUNDA!: AŞKTAN HİKAYELER

Aslında beni Cornetto'nun marka incelemesini yazmaya iten de bu proje oldu. Daha önce Yalın ile yapılan bu işbirliğini ve çekilen aşk hikayelerini anlatmıştım. Bu yazı blog'umda en çok görüntülenen yazılardan, ben de kayıtsız kalamadım. :)


Dünya çapında bir proje olan Aşktan Hikayeler Hong Kong, Los Angeles, Londra ve İstanbul'da geçiyor.  Yalın da "aşkı gören bilge gözler" olarak rol alıyor.

Cornetto'nun Aşk temasını oldukça iyi işlediğini düşünüyorum ve her seferinde farklı taktiklerle, yeniliklerle bunu yaptığı açık. :) Türk annesi faktörü sayesinde kış aylarında dondurma yeme alışkanlığı yok ama kışın soğuğunda aşkın insanı ısıttığı da gerçek. Belki kışın dondurma tüketimini arttırmak üzerine de bir iletişim kurgulanabilir.

p.s. Vidoların küçüklüğü için kusura bakmayın. Markalarımızın YouTube Channel'ları genelde eski reklamları barındırmıyor malum, o yüzden mecburen Facebook sayfalarındakileri kullanıyorum. :(İlginizi Çekebilir:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...