19 Ağustos 2013 Pazartesi

MARKA İNCELEME | Yandex: Ben Sordum Yandex Türkiye CMO'su CEM SEZER Cevapladı

Merhaba!

Bugünkü konuğum Rusya'nın lider arama motorunun sahibi, Türkiye'yi de kendine pazar olarak seçmiş "arama motoru ve web bilgi portalı" Yandex. Konuğum derken gerçekten konuğum! Yandex Türkiye CMO'su CEM SEZER'le birkaç soruluk ufak bir röportaj da yaptım. :)Yandex internet dünyasının Google'a kafa tutan oyuncusu. Ben böyle markaları çok seviyorum çünkü alışılmadık işler yapıyorlar. Bana da araştırması ve yazması düşüyor. Önce mini röportajımı sonra da Yandex'in farklı olduğunu düşündüğüm iletişimi, stratejileri ve ürünlerini okuyacaksınız bu yazıda.BEN SORDUM, YANDEX TÜRKİYE CMO'SU CEM SEZER CEVAPLADI!


Yandex için Türkiye neden bu kadar önemli? Türkiye pazarında görülen fırsatlar neler?

Türkiye genç bir Pazar ve fırsatlarla dolu. Değişime ve yeniliğe açık, dünyadaki trendlari yakından takip eden toplumlardan biri olmamızın da büyük etkisi var. Tükiye'deki potensiyel özetle, yenilikçi, yerel pazar için tasarlanan iyi ürünlerle başarılı olmama şansınız çok düşük. Yandex de yüksek teknolojisi ve kullanıcı ihtiyaçlarına odaklanan birbirinden başarılı ürünleriyle Türkiye pazarında çok başarılı olacak.

Yandex dijital dünyanın dışındaki tanıtım araçlarını da (outdoor, tv reklamı vs.) kullanıyor. Sektör için pek alışık olmadığımız bir iletişim. Bu araçları kullanmadaki nedenleriniz, hedefleriniz neler ve ulaşmak istediğiniz kitle kimler?

Sektör için bizim alışkın olmadığımız bir yöntem; ama Avrupa, Amerika gibi pazarlarda internet şirketler uzun zamandır iletişimin her aracının kullanıldığı kampanyalarla rekabet ediyor. Türkiye'deki durum mevcut oyuncuların ülkemize verdiği önemle ilintili olduğunu düşünüyorum.

Arama motoru ya da mail adresi olarak Google, çoğu kullanıcıda bir alışkanlık. Sizce bir kullanıcı (özellikle early veya late adapter'lar) neden Google'ı bırakıp Yandex kullanmaya başlasın?

Alışkanlıkları kırmak zor katılıyorum. Ama değişim de hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Yandex servislerini deneyimledikten sonra alışkanlıklarından tamamen vazgeçen insanların sayısı azımsanmayacak kadar çok. Örneğin Haritalar. Genel olarak tüm Yandex servisleri rakiplere göre birçok artıyla geliyor. Yandex.Disk, daha fazla alan, Yandex.Browser, Turbo ve adres barına tıkladığınızda açılan hızlı kısayollar gibi devrimsel özellikleri beraberinde getiriyor. 

İsim ve logonun ciddi bir duruşu olmasına karşın Yandex Türkiye iletişimde mizah unsuruna oldukça fazla yer veriyor. Yandex, Türkiye kullanıcıları tarafından "eğlenceli" mi yoksa "ciddi" mi görülüyor?

Yandex ciddi bir iş yapıyor ama eğlenceli bir marka. Markanın algısına bakıldığında da bir amcadan çok güvenilir bir arkadaş diyebiliriz. 

Yandex kullanıcılarının büyük bir kısmını gençler oluşturuyor. Onlarla bir araya gelmek için üniversite işbirliği projeleri gündemde mi?

Evet. Aslında hali hazırda üniversitelerde bir çok panelde öğrencilerle buluyoruz. Ama asıl önemli projemiz Yandex Akademi. Çok yakında Türkiye'nin önde gelen üniversiteleriyle bir araya gelip özellikle gençlerin arama motoru konusunda eğitimlerine katkıda bulunacak katma değeri yüksek projeler planlıyoruz. Türkiye genç, dinamik ve gelişme açık bir ülke, biz de özellikle gençlerin yanında, onların hayatının içinde bir marka olarak üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmek için gerekli hazırlıklara başladık. 

YANDEX TÜRKİYE'NİN GÜCÜ: MİZAH :)

Reklamlarından sosyal medyasına, 404 bulunamadı sayfalarına kadar Yandex'in iletişim stratejisi mizah üzerine. 

İnternet elimiz, ayağımız; hayatımızın bir parçası. Yandex de Türkiye'ye "Yaşamın Tüm Cevapları" mottosuyla elimiz, ayağımız olmaya geliyor ve "hoşaf tarifi" bölümüne çok güldüğüm şu reklamı yayınlıyor.


 Buyrun serinin ikinci reklamı. Farkındaysanız jingle değişik, içinde Yandex geçiyor artık:


Ardından "Yandex'le"li reklamlarıyla Google'la (Google it!) gibi sözlüklere girmeye çalıştılar. Ancak bu kampanyayı diğerleri kadar başarılı ve eğlenceli bulmadım. Biraz erkendi sanıyorum, "tepeden inme" oldu. Google sözlüğe kendiliğinden girmişti o yüzden reklamlarda duyduğumuz Yandex'le sözcüğünü yadırgadık.

Yandex Browser'ın reklamlarına baktığımızda önce hızının (havalı) sonra da tabii ki Türkiye ve Türkçeye olan özel ilgisinin (işlevsel) vurgulandığını görüyoruz.


Şimdiki slogan "Fazlası Yandex'te hadi sen de Yandex'le" diye reklamların sonunda geçiyor. Açıkçası reklamın ana teması olmasındansa bunu daha çok sevdim.

Daha önce burada bahsettiğim anneler günü reklamını ise tekrar koymadan edemeyeceğim, çok beğenmiştim. :)Son günlerde ise "Sen Hayatı Yaşa Yandex hep Yanında" sloganıyla Adalara gezmeye giden bir grup arkadaşın eğlencelerine ortak oluyor, sorularını cevapsız bırakmıyor. Bu yeni kimlik çalışmasıyla yaşamın tüm cevapları sloganını biraz daha açıyor, duygusallaştırıyor. :)Blog'umda paylaştığım reklamlara bakarsanız çoğunun mizah ögesi barındırdığını görebilirsiniz; çünkü böylesi bana "Aaa bak şu reklam çok güzel." diye bir başkasına izletme motivasyonu veriyor. Eminim pek çoğumuz için de böyle. Dolayısıyla markaların ürünlerine ters düşmediği sürece mizah kullanmalarını sonuna kadar destekliyorum. HRUMOR HAS IT!


Ben bile blog'uma gelenlerin yaptığı bazı aramalara çok gülerken Yandex'in elindeki data'nın garipliğinden şüphem yok :o Yukarıda gördüğünüz Yandex'in Facebook'ta paylaştığı "En ilginç Yandex aramaları fotoğrafı"

İşte bahsettiğim viral 404 bulunamadı sayfaları! 

YANDEX'LE FUTBOL AŞKI

Derbi olunca sokakların boşaldığı, İstanbul gibi kaotik bir şehirde bile trafiğin azaldığı bir ülke olduğumuzdan Yandex'in de 3 büyükler için hem arama motoru hem de tarayıcı hazırlamış olması taraftarlara güzel bir hediye olmuş.
YANDEX HARİTALAR: PANORAMA

Yandex'i Türkiye'de bu kadar popüler yapan hizmetlerinden en önemlisi Yandex Panorama. Çünkü Türk insanı önemsenmeyi sever, yabancı bir filmde, dizide ya da romanda Türkiye ismi geçtiğinde heyecanlanan ve mutlu olan bir halkız biz. Google Türkiye'nin yaptığı Doodle'ları tüm dünya görüyor zannedip "İşte tüm dünya 29 Ekim'i kutluyor, teşekkürler Google!!" diye Facebook'ta paylaşımlar yapan, gururlanan bir halkız.

Google Street View'de Türkiye yokken Yandex İstanbul'u görüntüledi ve gönülleri kazandı.


Aşağıdaki yazıyı Ekşi Sözlük'ün Yandex başlığından aldım. Ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. :)

"adamlar üşenmemiş yapmış arkadaş, google bizi daha adamdan sayıp 3 boyutlu görüntüye bile geçmemişken bu adamlar tüm istanbul' u panoramik yapmış bu ne lan. ruslar gözümde 3 kat büyüdü yeminle.
ayrıca mail servisini de çok beğendim. hem gmail kadar sade hem de daha görsel.plebist"

YANDEX METRICA: WEBVISOR

Benim pek sevgili ve bir o kadar da gariban blog'larım hep teknolojik keşiflerimin deneme tahtaları oldular. Yandex Metrica'yı ilk defa bu blogda geçtiğimiz aylarda kullandım ve Webvisor adlı tool'uyla tanıştım. Webvisor sayesinde sitenize girenler ne yapmış, nerelere gitmiş, hangi linklerin üzerinde durmuş hatta sitenizden bir şey kopyalamış mı onu bile bir video olarak görebiliyorsunuz. (yani blog'umdan bir şey çalacaksanız gözüm üstünüzde ona göre :p)Tabii bu benim blogum için iyi de her gün yüz binlerce trafiği olan siteler için inanılmaz büyük, içinden çıkılamaz bir data demek. Burada tarayıcı, trafik kaynağı hatta ekran çözünürlüğü gibi özellikler üzerinden filtreleme yapmak mümkün.

Webvisor datasıyla bir örneklem üzerinden çalışılırsa çok başarılı olacağını düşünüyorum. Örneğin bir e-ticaret sitesi için müşteri kitlesinin davranışını belirleyip sitenin tasarımını buna göre daha kullanıcı dostu tasarlamak mümkün olabilir. Belki de tam tersi, sayfanın hemen yukarısında ziyaretçinin sayfayı istenilenden çabuk terk etmesine neden olan bir link varsa farklı bir yere konabilir.

Webvisor ve Haritaların dışında ekleyeceğim şeyler de var. Yandex Mail'de 2 gb büyüklüğündeki dosyalar tek seferde gönderilebiliyor ve Yandex Disk'te ücretsiz 10 gb sınırsız depolama alanına sahip olunabiliyor.

Yandex için "Yandex'e Google'da arama yaparak giriyorsam bla bla bla" diyenler hiç bitmeyecek belki ama ben kimi ürünlerini oldukça başarılı buluyorum. Ve tabii unutmamak gerek rekabet her zaman tüketiciler yani biz teknoloji aşıkları lehine. :)

Blog yazım için sorularımı yanıtlayan Cem Sezer'e çok çok teşekkürler... :)

İlginizi Çekebilir:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...