12 Kasım 2013 Salı

ETKİNLİK | Turkcell Superonline Sosyal Medya Ödülleri

Bu yazı biraz torpilli :) Benim de öğrenciyken emeğim geçmiş İTÜ İşletme Mühendisliği Kulübü'nün düzenlediği Turkcell Superonline'ın sponsoru olduğu 4. Sosyal Medya Ödülleri'nin adaylarından bahsedeceğim bugün.


Sosyal Medyanın yıldızlarının belirlendiği bu organizasyonda bireysel ve kurumsal kategoriler yer alıyor. Ben burada blog'uma daha uygun olarak kurumsal kategori adaylarının bir kısmını yakın markaja alacağım:

DİZİ

Televizyon dizileri son yıllarda sosyal medyayı aktif olarak kullanmaya başladılar. Malum bizim jenerasyon televizyonu kucağında bir yandan laptop varken arka plan sesi olarak kullanan jenerasyon.

Eşzamanlı tweet'ler, yayına alınan mikro siteler, internete özel fragmanlar ve hashtag'ler ile televizyon da web 2.0'a teslim oldu artık. Adaylar 1 Kadın 1 Erkek, Güneşi Beklerken, İntikam, Muhteşem Yüzyıl ve Seksenler. Hatırlarsanız İntikam'ı daha önce şurda yazmıştım. (Leyla'yla Mecnun yayından kaldırılmamış olsaydı rakip tanımazdı tabii burada.)


MARKA

Adaylar Garanti Bankası, Gnctrkcll, Mavi, Teknosa ve Türk Hava Yolları. 


Garanti Bankası'nın firma imajı bence tek kelimeyle "inovatif". Dolayısıyla dijital dünyayı da çok aktif kullanan bir marka.

Gnctrkcll, Turkcell'in  "takım elbiseli iş adamı" imajının yanına bir de "kot pantolon, tişörtlü genç" koymaya çalıştığından göz bebeği. Özellikle sosyal medya üzerinden seçtiği temsilcileriyle sosyal medyayla çok iç içe. Yalnız Gnctrkcll bir marka mı yoksa mikro site mi sayılmalı ben karar veremedim.

Teknosa deyince hemen aklıma bayıldığım anneler ve teknoloji temalı viral videoları, sosyal medya uygulamaları geliyor.  Mavi  zaten "Çok Sev"iyle kalbimi çalmışken son günlerde özellikle "şehir kahramanları" projesiyle gözüme takılanlardan. Türk Hava Yolları sadece Türkiye'nin değil; dünyanın konuştuğu bir marka.

Bu başlığı çok uzun yazmayacağım, belli ki adaylara özellikle de kazanana blogda yer vermem lazım. :)  En çok hangisini blog'da görmek istersiniz bakalım?

MİKROSİTE

Avea ile annem derdi / demezdi kullanıcıların twitter'da #benimannem hashtag'iyle paylaştıkları tweetlerin bulunduğu bir mikro site. Yine çok benzeri Mudo'nun  "Sen annenden ne öğrendin?" çalışmasının #benannemden hashtag'iyle paylaştığı içerikleri barındıran mikro sitesi de ödüle aday. (bu arada geçtiğimiz anneler gününün en güzel reklamları için tık tık)Bir başka aday Domino's'tan "kafan gider" çalışması. #kafangider hashtag'iyle en çok retweet alan tweet'ler Domino's'un pizza kutularında yer almaya hak kazanmıştı.


Aslında mikro siteler firmaların sadece kampanyalarını değil; yeni ürünlerini de tanıtmak için kurabildikleri siteler. Tıpkı Signal White Now magazin hayatım gibi. Facebook'uınuzla bağlantılı çalışan bu uygulama sizi bir magazin yıldızı yapıyor! Ah şu paparazziler :(


Kategorinin son adayı "Lig TV spikerini arıyor" uygulamasının web sitesi. Kullanıcılar futbol spikeri gibi maç anlatıyor ve futbolseverlerin beğenisine sunuyorlar.

Dediğim gibi aslında mikro site çok geniş bir tanım. Daha orijinal adaylar görmek isterdim burada feedback olarak verelim.

SOSYAL MEDYA KAMPANYASI

Biz bayağı değişik bir halkız. Ülkemize gelen futbolcunun eşini bile "yenge" diye sahipleniriz. Ben Unilever'in kampanyalarında Türk halkını çok iyi tanıdıklarını görüyorum hep, öyle ki global bir firmadan çok bizden gibi. İlk adayımız Sneijder ve Yolanthe'li Karbonat'ın hazırladığı Lipton Ice Tea reklamı, siz seçtiniz o yedi: Little little into the middle!
Bir sonraki aday, benim tez dönemimde yazamadığım diye üzülüp sonradan yazdığım bir kampanya: Magnum'la İstanbul Pink mi Black mi? Sarıyer sahilindeki yalılar pembelere bürünmüştü hatırlarsanız. Detay için tık tık Nescafe'nin #ayrılmazikili kampanyası üçüncü aday. Ayrılmaz ikiliniz Nescafe kupanıza basılıyor ve hediyeniz oluyor. Nescafe ile özdeşleşmiş şeylerin kullanıldığı bir kampanya ama çok mu orijinal, kararı size bırakıyorum.


Ruffles Facebook Çat Kapı kampanyası aradığım orijinalliği biraz daha verdi sanki. "Maç benim evimde izlenir çünkü ..." diyorsunuz ve kazanırsanız Mehmet Demirkol, Fuat Akdağ ve Ercan Taner (futbolla alakası olanlara bu isimlerin bir şey ifade edeceğini umarak yazdım :(  evinize maç izlemeye geliyor. Zaten maç dedin mi de yanında cips istiyor!
   

Ve kategorinin son adayı, Ülker Cafe Crown Fındıklı... Fındık kabuğunu doldurmayan derdinizi söylüyorsunuz, Selçuk Erdem çiziyor. Markayı yansıtıyor, akılda kalıyor ve karikatür var. Beynim basit çalıştı, sevdim. :)


Bu kategorinin adaylarının hepsini ayrı sevdim. :)


VİRAL REKLAM

Viral sevgimiz malum, her adayı tek tek inceleyelim. :)

Ben viralin marka hesaplarından paylaşılmayanını, viral mi değil mi diye şüpheye düşürenini severim.

İlk aday, Abdi İbrahim'in Aid reklamı, fikri sevdim. Bu Led Zeppelin yorumuna Serdar Ortaç'ın ve CanKan kardeşlerin ilham verdiğini tahmin etmek zor değil.  This is f*cking awesomeeee :) Reklam ajansı Über.İkinci aday, daha önce şurda yazdığım Anadolu Efes oyuncularına yapılan tatlı sürpriz. Heikenen reklamından çakma mı değil mi diye çok tartışıldı ama başıma bir şey gelmeyecekse ben "çakma" bulmadım TWBA'nın yaptığı bu reklamı. 


3. aday yine çok sevdiğim Batesmotelpro'dan Cevap.tv reklamı. Batesmotelpro reklam olduğunu bilsem bile izleyeceğim çalışmalar yapıyor. :) Lambaya fünf de!
Rock'n Coke'un bu viraline ben bayılmıştım.(şurada yazmıştım.) Hatta kardeşimle birkaç gün bu şarkıyı söyledik.Ajans C-Section.


Yeni Rakı ne yapsa beğenirim gibi geliyor. Zaten blog'daki Yeni Rakı yazısı yazarken en çok eğlendiğim yazılardan biri oldu ve sizin tarafınızdan da en çok ilgi görenlerden.Viral kategorisinde kim kazanacak çok merak ediyorum, adaylar güçlü. Sizin oyunuz kime?


Turkcell Superonline Sosyal Medya Ödülleri'nin kurumsal kategorisi bu kadarla da bitmiyor, Gazete, Radyo Kanalı, Sanat, Sivil Toplum, Spor Kulübü Spor Sitesi, Sosyal Medya Uygulaması, Mobil Uygulama, TV kanalı, TV programı ve Haber Sitesi kategorilerinde de sosyal medyanın en iyi kullananları aranıyor. Tabii bireysel ödüller de bir bu kadar fazla. :)

Oy vermek ve dahası sosyal medyanın popüler kullanıcılarını keşfetmek için tık tık
Geçen senenin kazananları için tık tıkİlginizi Çekebilir:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...