7 Aralık 2013 Cumartesi

SOSYAL MEDYA | SnapChat

Bu yazı son zamanlarda pek meşhur olan Facebook'un 3 milyar dolar teklif edip de satın alamadığı SnapChat ile ilgili. Önce Snapchat'i kısaca tanıyalım:SNAPCHAT NEDİR?

Snapchat arkadaşlarınıza fotoğraflar ya da videolar gönderebileceğiniz bir uygulama. Yalnız dikkat çekici noktası şu: mesajlar kendini imha ediyor. Gönderirken 3 ila 10 saniye arasında seçim yapıyorsunuz ve karşınızdaki mesajı ancak bu kadar görüntüleyebiliyor.NEDİR BU FACEBOOK'UN TAKINTISI?

Twitter, Vine ve Instagram ile karşılaştırıldığında Facebook bana "hantal" geliyor. Evet hala hepsinden daha popüler ama her gün Facebook'ta paylaşılan uzun uzun videoları ve yazıları okumaya ne sabrım ne de git gide azalan odaklanma sürem yetiyor. Facebook benim için artık fotoğraf albümü. Z kuşağını daha da bir temsil eden Snapchat'e ilgi biraz da bu yüzden.


Evan Spiegel Snapchat'in 23 yaşındaki CEO'su ve koskoca Zuckerberg'in milyar dolarlık teklifini elinin tersiyle itebilecek kadar cool. Instagram bile 1 milyar dolara satın alınmışken Snapchat'in 3 milyarı reddetmesinden etkilenmedim desem yalan. :)


Aslında Snapchat'te mesajınızı göndereceğiniz kişileri seçebildiğiniz için daha çok anlık mesajlaşma uygulamalarıyla karşılaştırılmalı, yine de ilgimizi böldüğü bir gerçek.

SNAPCHAT'İ BEN NİYE BU KADAR SEVDİM?


  • Çirkin çıktım, rezil oldum; bir daha çekeyim derdi yok. Zaten karşınızdaki bunu anlayana kadar fotoğraf sizlere ömür.
  • Vine ekolünden: Üşenmece yok, zaten videolar kısacık.
  • Klasik olacak ama bizim jenerasyona çok uygun: tüketim toplumu. Biz bir şeye gülüyoruz ve sonra gidiyor. Şarkılar, komik videolar artık o kadar uzun ömürlü değil. 
  • Ve tabii ki son zamanların en ünlü sosyal medya akımı selfie'yi temsil ediyor. 

Bazıları reklamlar başladığında kullanıcıların kaçacağını ve işletmelerin kullanamayacağı bir platform olduğu için büyüyemeyeceğini söylüyor. Siz ne düşünüyorsunuz, Snapchat kalıcı mı yoksa yakında söner mi?

Sizce Whatsapp yakında kendini imha eden mesaj özelliği ekler mi? Eklerse bu Snapchat'i nasıl etkiler?

İlginizi Çekebilir:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...