5 Temmuz 2015 Pazar

INSPIRATION OF DAY | Bentley Burial from BrazilMerhaba!

Bugün günün ilham veren pazarlama kampanyası Brezilya'dan geliyor. Brezilya'nın multimilyarderi Chiquinho Scarpa bir gün Bentley'ini gömeceğini açıklıyor ve evinin bahçesine kocaman bir mezar açıyor.

Tabii insanlar "Neler oluyor, bu nasıl bir israf?" diye şoklara giriyorlar. Ve Scarpa asıl israfı açıklıyor:Bu kampanyayı yarattığı gizem ve şoktan dolayı çok sevdim. Ayrıca esas mevzu olan organların gömülüyor olmasına da çok güzel bağlanmış: "Siz Bentley gömmeme kaç gündür israf deyip duruyorsunuz; asıl organları gömmek bir israf" diyerek başarılı bir analoji yapılmış.

-----------

Hi!


Today's inspirational marketing campaign is from Brazil. One day, Chiquinho Scarpa, the eccentric millionaire of Brazil, announces on Facebook that he will bury his Bentley and the huge grave is opened his garden. :o People become shocked and write comments about "How big this waste is".  Newspapers and TV channels make the news about it. 

When the big day comes, Scarpa points out the real big waste: burying the organs. Yes, this is a organ donation campaign which has mystery and very good analogy in itself. That's why I love it!

İlginizi Çekebilir:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...