14 Ağustos 2015 Cuma

INSPIRATION OF DAY | Non-Smartphone Innovation with Smart Communication


Merhaba!

Bugünün ilham veren kampanyası tam anlamıyla bir "Thinking outside of the box" örneği bir sosyal sorumluluk projesiyle karşınızdayım. Bugün tüm firmalar teknolojinin son imkanlarıyla bir çalışma yaratma peşindeler. Filipinler'deki bir telekomünikasyon firması (Smart) ise tam tersini yapmış. :) 


Öğrencilerin okula ağır ağır kitapları taşıması bir problem ve gelişmiş ülkelerde bu tablet bilgisayarlar yoluyla çözülebiliyor. Ancak Filipinler gibi fakir bir ülkede bu pek mümkün değil. Ailelerin çoğunun sahip olduğu en teknolojik alet eski analog telefonlar...

Smart burada marketinin kullandığı cihazlara uygun olarak inanılmaz bir inovasyon yapıyor. - Ya da yarı-inovasyon mu demeliyim? Kitapları sim kartlara kodluyor ve böylece o "külüstür" dediğimiz pek de "akıllı olmayan" telefonlar okul kitaplarına dönüşüyorlar.

Bu çalışmada en sevdiğim şey sadece teknolojiyi kullandığı için inovatif bir şeyler yaptığını sanan ekolden çok çok farklı olması. Bunun bir "thinking outside of the box" hikayesi olduğunu söylemiştim. :)Hi!

Today's inspirational marketing campaign - corporate social responsibility campaign- is totally an example of ‘thinking outside of the box’. 

Companies always seek for an opportunity to create an innovative work with the latest technology. The telecommunication firm in Philippines, Smart, did the opposite. :) 

It's a problem that students carry the heavy textbooks in their bags. In the developed countries, this problem is solved with the tablet computers. However, Philippines is a very poor country where most of the families have only analogue mobile phones as a technologic device. Smart does incredible innovation (or maybe de-innovation) by coding the textbooks in the sim cards which are compatible with the non-smart phones. 

I loved this new kind of textbooks because what they did is far more different than the people who think they are innovative just because they use the latest technology. I told you this was a ‘thinking outside of the box’ story. :)İlginizi Çekebilir:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...